Terrassi ehitus

Elu pole võistlus, elu on teekond. Naudi seda! Ja eriti mõnus on see teekond siis, kui saad seda nautida enda isiklku imelise talu hoovis, uhiuuel terrassil.

Täpselt nii mõtlesin ma paari kuu eest, kui minu toredas peanupus tekkis suurepärane idee, et elutuppa peaks tegema ikkagi akna asemele klaasukse ja maja hoovipoolsesse külge uue terrassi. Et igasugu pettumustundeid vältida, ütlen kohe ära, elutoa remonti pole meil tehtud, seetõttu ei ole veel elutoas ka äsja mainitud klaasust. See aga ei takistanud terrassiehitust, kuna meie oleme juba ammu aru saanud, et nautida tuleb neid võimalusi, mis juba olemas on.

Korraks pilk taas talu ostueelsesse aega, kui majas toimetas eelmine pererahvas. Hoonele oli ehitatud õhtupäikese nautimiseks paraja suurusega terrass, tuulekoja ühele küljele. Sinna oli paigutatud mõnus istumiskoht, kus tõenäoliselt oli tore aega veeta ja kauneid suveõhtuid nautida. Väliala oli värvitud majaga sobivalt, samas punases toonis ja tegelikult ette heita sellele absoluutselt midagi polnudki.

Just nõnda kasutasime me seda ka ise möödunud suvekuudel. Tekitasin terrassile toreda ala diivani ja toolidega, kus võõrustasime hulgaliselt külalisi ning saime ka perekeskis mõnusalt aega veeta. Kuna terrass on just Bailabaari külgses majaseinas, siis igasugused olengud olid seda mugavad. Minu suur soov oli juba toona tulevikus ka väline söögiala terrassile tekitada, kuna eelmisel suvel paigutasime söögilaua keset hoovi muru peale. Iseenesest ei olnud mõttel viga, kuid iga kord, kui niitmine päevakorras oli, tuli lauda ning pinke taas eemale tõsta ja see oli parajalt tüütu. Lisaks arvasime ise, et laud on “üheks nädalavahetuseks” ajutine, mistõttu ei panustanud me ilusale mööblile ega pinkide värvimisele. Kuid loomulikult sõime tegelikult seal, keset muru, vanast kuuriuksest tehtud söögilaua ääres terve pika suve.

2020 suvi

Sel aastal otsustasin ajutisi lahendusi olululiselt koomale tõmmata ja terrassiplaanid ümber vaadata. Nii tundus väga mõistlik jätta varasem juba olemasolev terrassiala söögilaua jaoks ning välise nautlemise koha tarbeks ehitada uus terrassiosa. Naljatleme ikka, et meil on hoovi pinda 1ha, aga kogu elu käib ikka väikeses sisehoovis. Nii on tõesti kujunenud ja see on ka kõige vaiksem ning soojem koht meie hoovis. Nii ei olnudki keeruline otsustada, et just sinna päikesepoolsesse majaotsa peaks uus terrass tulema. Varem ilutsesid seal majaotsas meil kaks elupuud, kuid tegemist oli üsna suurte isenditega, kes kasvasid päris fassaadi vastas ning igas külalisteseltskonnas leidus inimene, kes pidas vajalikuks pöörata tähelepanu meie elupuude taga hävivale majale, kuna kõik ju ometi teavad, et maja vastu midagi istutada ei tohi. Omades absoluutselt selle osas mitte mingit arvamust otsustasime kõigi rõõmu tagamiseks need elupuud siiski välja juurida, mis jättis maja äärde paraja tühermaa. Nii tundus igati hea mõte sinna asemele terrass ehitada.

Ehituse tarbeks sai terrassi alla kividest laotud toetuskohad ja sinna peale ehitatud prussidest raamistik. Kõik puiduosad said korduvalt ehituse käigus immutatud, nii kestavad need kauem. Kaetud sai ala terassilaudadega, et üldine pilt jääks sarnane eelmise, juba olemasoleva terrassiosaga.

Kui ehitus oli juba peaaegu valmis küsisin ma muuseas ehituspoe välialal jalutades Jimmylt, kas meil on veel seda terrassilauda alles, et teeks ühte otsa päris tavapärseks saanud lillekastid. Ja laudu meil oli ning oli ka tubli abikaasa, kes selle valmis tegi. Nii ostsin ma neli segukaussi, et need lillekastidesse uputada ja minu armas kaasa ehitas meile toreda lilleäärise, mille peamine eesmärk oli piirata terrassi äärt ja tekitada sinna mõnus nurgake, kuhu tulevikus tuleb mugav istumisala, kus mõnus soojasid suveõhtud veeta.

Värvida otsustasime selle aga mitte punaseks, vaid hoopis halliks. Ja halliks just seetõttu, et ees on ootamas maja fassaadivahetus, mille käigus muudab ka hoone oma värvi. Kuna oleme otsustanud, et tulevikus peaks maja olema mitte punane, vaid hoopis helehall, siis oli igati mõistlik terrass juba värvida soovitud toonis, et taaskord ajutisi lahendusi mitte tekitada.

Värvimiseks kasutasime esimest korda kompressoriga värvipüstolit, millega töötamine on väga mugav ja kiire. Kui keegi kahtleb, kas investeering tasub ära, siis julgen soovitada küll, päris kindlasti kohe juhul, kui värmistöid on hulgem ees ootamas. Puhastasime ka vana terassiosa ning värvisime ka selle samamoodi halliks.

Inimesed on küsinud, mida tegime terrassialuse maapinnaga. Me ei teinud sellega midagi. Me ei paigaldanud mingit pinnakatet ega koorinud murulappi, meie kogemused terrassidega, mida on olnud juba mitu, kinnitavad iga kord, et terassi alla jääv muruosa lõpetab seal igal juhul kasvamise, kuna päike sinna enam ei paista ja seal on piisavalt kehvad tingimused. Seetõttu ei ole meil kunagi olnud kogemust, et muru hakkaks läbi terrassi kasvama. Aga kui hakkab – siis niidame!

Tänaseks oleme juba aru saanud, et kahe terassiosa vahele tuleb siiski lisada mingi väike kõndimise nurk, kuna kõik muudkui hüppavad ühelt terrassilt teisele, kaasa arvatud mina ise. Edasine plaan on sisustada söögiala tuulekoja poolsele osale ning nautlemisala uue terrassi poolele. Elutoa akna asemele paigaldada klaasuks, kust saaks otse välja ning omakorda võimaldaks see elutoale rohkem valgust. Lillekastid said küll juba võõrasemadest pungile, kuid hetkel on need tõstetud Bailabaari lumevarju, kuna kevad on meil teadagi lumerohke ja lilled naudivad tormi- ning tuisuvarju heal meelel.

Terrasside sisustamisest kirjutan juba peagi, kohe kui ilm lubab õue kolida. Sinul on aga paras aeg ka enda terassike valmis ehitada, või mõelda rõdu korrastamise peale, sest suvine väliala on igas kodus kohustuslik, olgu ta nii suur ning avar või väike ja armas kui parasjagu võimalik.

Imelist neljapäeva ja järgmise blogini!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga