Kriisivalmidus on elustiil

Kas mäletad seda hetke, kui midagi äärmiselt ebameeldivat juhtus just siis, kui seda kõige vähem ootasid? Või kui ebameeldiv oli mitu kuud ainult tatart närida, peale kevadise eriolukorra lõppu, kuna läksid seda meeltesegaduses suures koguses kiirelt ostma?

Eelmises loos jagasin oma sahvri ehitamise rõõmu ning huvitaval kombel olen saanud erinevat tagasisidet inimestelt, kes eeldavad, et ma olen jõukas, kuna saan endale lubada sahvritäit toidukraami või vastupidi on lugejad jaganud, et nemad varuks ka, kui ometi oleks sahver kuhu asju panna. Siinkohal tundus aus ja vajalik teha üks “ettevalmistus on elustiil” postitus ning oma rikkust ka teistega jagada, milleks on teadlik ja mugav elamine. Eriti paslik tundub seda postitust kirjutada täna, kui Covid on purustanud taas rekordeid ja õues möllab raju torm.

Päris esimeses blogiloos kirjeldasin meie kodu otsimise teekonna olulisi märksõnu, üheks neist oli kriisikindel kodu. Kui palju sinu elukoht on seotud näiteks eletriga, et tagada vesi, soojus, toiduainete säilimine? Meie jaoks tähendas kriisikindel kodu seda, et soovisime leida maja, kus me ei oleks tõsiselt mõjutatud tavapärastest välistest tingimustest nagu elektrikadu või halvad ilmaolud. Meie puhul eeldas see hoonet, millel oleks olemas ka puukütte võimekus – lisaks ahjudele on meil ka imeline puupliit, kus on hea teha süüa. Kaminad annavad lisaks soojusele ka valgust tuppa. Krundil asub lisaks puurkaevule ka salvkaev, mis on oluline vee kättesaamiseks ilma elektrita. Meie maja juurde kuulub ka mets, kust võimalik tuua küttematerjali ning maja all on kelder, kus vajadusel saab veinid kokku tõsta ning toiduained jahedasse panna, ka soojal suvepäeval. Need olid kõik elementaarsed, kuid vajalikud lisad, mida kinnisvara ostes silmas pidasime.

Kui ma igapäevaelus pean ennast ka pigem varumise elustiili heaks näiteks, siis ma ei mõtle seda, et mul iial ei lõppe munad just siis, kui hommikusöögiks on plaan pannukaid teha, vaid pigem ma ei lähe stressi kui Covid on teinud tühjaks poeriiulid WC paberist ega vaata tühja kõhuga kurvalt aknal, kui lumetuisk on minu ainsa tee poodi lootuseltult kinni kuhjanud. Ehk ma püüan oma normaalset igapäevaelu elada nii, et erinevad suured ja väikesed kriisid minu elukvaliteeti ning mugavust võimalikult vähe segaksid. Ja suures plaanis ongi see kogu ettevalmistuse ja varude kuldreegel.

Kindlasti on meil kõigil erinevad harjumused, vajadused ning elukohad, mistõttu oluline võibki erineda, kuid ennekõike julgustan täna sind peatuma ja mõtlema, mida sina saaksid teha, et elada mõnusalt ka keerulistel aegadel. See ei ole teema, mida peaks igal õhtul söögilauas arutama või meeleheitlikult makarone üle lugema, see on pigem mugavus mis muuta elustiiliks, kuid teha tuleks seda teadlikult ning endale parimal viisil.

Kui juba jutu alguses sellest imelisest sahvrist juttu oli, siis toidu teema on meie peres alati olulisel kohal. Ma olen seda ka enne avalikult öeldnud, et kriisi olukorras ei pea ostma kilode viisi tatart, osta parem vein ja juustu ning tee omale olemine mõnusaks. Ja see on ka meie varumise mentaliteet – varume seda, mida me päriselt igapäevaselt sööme ning naudime. Ja alati on meie sahvris ruumi ka heale paremale. Meil ei ole eraldi kolme kuu või poole aasta varu, viis aastat säilivate konservide kaste või muud säärast. Meil on tavaline igapäevane toit, lihtsalt varuga. Ostame tihti neidsamu asju, mis meil juba on olemas, kuid otsakorral. Seejärel tarvitame kõigepealt vana jäägi, tõstes äsja ostetud tooted sahvrikorvis või riiulil kõige taha. Nii tagame toiduainete tarvitamise enne, kui need vananevad. Kõik sellised tooted, mida kasutame väga vähe, neid on meil ainult üks ja neid me ei varu isegi siis, kui satume väga hea hinna peale, kuna varumise eesmärk ei ole võimalikult soodsalt suvalisi asju süüa, vaid süüa seda mis meeldib, võimalikult väikeste järeleandmistega. Saan aru, miks võib jääda mulje, et varuda on kallis. Meie ei alustanud varude kogumist nii, et läksime poodi ja ostsime mitme kuu kauba. Esialgu ostsin ühe riisipaki asemel kaks, kahe pastapaki asemel kolm jne. Nii tekib varu pikema aja vältel ning ei nõua järsult suurt väljaminekut. Kokkuhoid aga tekib hoopis sealmaal, kui varud on piisavad, et enam ei pea kiirustama nende täiendamisega. Ehk ühel hetkel on võimalis ostelda peaaegu ainult väga heade hindadega. Näiteks osta ainult neid kuivaineid või hoidiseid, millel on tõesti hea pakkumine. Ja järgmine allahindlusperiood osta midagi muud, kuna päris otsa ei saa kõik kunagi. Ajaga tekib arusaam, kui palju ja mida tarvitatakse ning pikemalt säilivaid asju ei pea ostma isegi igakuiselt, nii on ühel hetkel toidule kuluv raha hoopis väiksem kui jooksvalt arveldades. Ja kindlustunne, et kui poodi minna pole võimalik, saab tavapäraselt häid roogi nautida veel nädalaid. Lisaks toidule ja veinivarule on meil varutud ka näiteks mullivett, mida samamoodi roteerime ning ka näiteks uhtpiima, mis säilib pikalt, kuid annab varuvariandi nendeks hommikuteks, kui kohvi peale mõeldud piim on hommikuhelvestega juba laste kõhus. Piima ei varu me palju, kuid reeglina paar pakki on meil alati keldris, et see ei vananeks, siis vahetevahel teen sellest ka niisama head latte vahtu kohvile. Suuremat sahvri koristust ja kuupäevade kontrolli teen reeglina umbes korra kvartalis. Seda eesmärgiga olla teadlik, mis mul on olemas ja mida on vaja tarvitada eelisjärjekorras.

Meie jaoks on mõistetamatu olukord, kui kriisi tabades ostetakse suures koguses kuivaineid ja konserve, neid mitte iialgi tarvitades. Samamoodi võib osta endale meeldivat kaupa. Selle jaoks, et mitte üle elada toiduainete nappust ongi mõistlik hakata varumisega tegelema siis, kui ajad rahulikud ja mõnus planeerida. Sahver, sahvrikapp või muu hea koht toiduainete hoiustamiseks on praktiline ka seetõttu, et oleks selgem ülevaade, mida ja kui palju on olemas. Kui toiduained on mööda kodu laiali, on kergem unustada ja raisku lasta. Igaühel peaks toidu hoiustamiseks tekkima omad mugavad süsteemid, meil näiteks on kaks sügavkülma. Ühes hoian marju, moose ja saiatooteid, teises juurvilju ja lihatooteid. Seda, kuidas ja mida hoiustada saab, on internetiavarused täis. Palju küsitakse, kuidas saab varu koguda väikeses korteris, kuna tagavaratoitu pole kuhugi panna. Siinkohal rõhutan, et ma ei mõtle varude all nurgas kasti tuumakindla toiduga, vaid lisapurki moosi, lisapakki pannkoogijahu. See annab kindlust ka keerulisteks aegadeks.

Minu jaoks on väga olulisel kohal ka sõbrad, kes on meie koju alati oodatud. Hetkel on külaliste käimine küll piiratud, kuid tavaolukorras on meil üsna palju ootamatuid külastajaid ja mulle meeldib üle kõige võõrustada. See on minu jaoks oluline, et mul oleks neile midagi pakkuda või saaks ootamatult mõnusa õhtusöögi teha. Ka selle jaoks on oluline, et minu külmkapis ei haigutaks suur tühjus. Vein ja juust on siin talus juba legendaarsed ja näiteks juustu on võimalik osta vaakumpakendis nii, et see säilib keldritemperatuuril julgelt avamata suisa kuid. Meie tellimegi tavaliselt juustu lausa kastiga. Aga toit ei ole ainus, mis aitab kriisid mugavalt üle elada.

Meie pere lemmik – Andre Farmi juustutoodang

Lisaks puupliidile on meil elekrti puudumise korral võimalus süüa teha õues grilli peal. Samuti on meil olemas paar Primuse gaasipõletit, mis on väga mugav ja lihtne kasutada. Neid ei ole me soetanud kriisi tarbeks, vaid pigem tööülesanneteks ning reisimiseks, kuna nendel on eriti lastega reisides väga mõnus kiire kohvi või soe söök teha. Kriisikulutusi kui selliseid meie eelarvesse ei mahu, seetõttu püüame olla teadlikud nendest vahendistest, mis meil juba niigi olemas on.

Kuivkäimla on mugav, kui vett ei ole

Üheks oluliseks teemaks on meie kodus ka ravimid. Seda mitmel põhjusel: meil on majas lapsed, minu abikaasa vajab teatud ravimeid igapäevase elukvaliteedi hoidmiseks ning apteek ja arstiabi on maal elades siiski piisavalt kaugel. Seega oleme veendunud, et meil oleksid alati olemas vähemalt paari nädala igapäevased retseptiravimid, esmaabivahendid ning tavapärased gripi ja külmetuse leevenduseks kasutatavad ravimid. Eriti oluliseks pean seda praeguse olukorra puhul, kuna ma lihtsalt ei soovi apteeki külastada. Tänapäeval on võimalik ka apteegi kaubad tellida mugavalt pakiautomaati.

Meie peres kasvab ka kaks tubli kassi, kelle söögipoolise ja liiva eest olen samuti vastutav. Nendega on lood sarnased meie toidule, ehk ostan siis, kui on väga soodne ja julgelt paari kuu toidu ette. Üks kahest kassist kasutab meil liivakasti, ka liiva kulu on teada, ning püüan hoida kindlasti kuu liivavaru ees.

Palju on kinni just harjumustes, näiteks on meie majapidamises üsna mitu sõidukit, mille kütusetaset püüame hoida selliselt, et vajadusel saaks masinad liikuda. Kui talvel on teed kinni tuisanud ja autodega välja ei saa, kuna meie elame ikka päris päris maal, võib lahendus olla ka näiteks sahaga ATV, millega jõuan suuremas hädas maanteeni või isegi apteeki, kui tõeliselt vaja. Reegel on üldiselt selline, et kui ilmaolude tõttu ei saa sa ise liikuda abi suunas, ei jõua see abi samadel põhjustel ka sinuni. Seetõttu on oluline, et oleksid valmis hakkama saama ka siis, kui kõik teenused on teadmata ajani katkenud. Kas teadsid, et hakkama peaks iga inimene saama oma jõududega nädal aega? Liiga tihti kuulen inimestelt, et kui mul elekter ära läheb, küll siis riik tuleb teeb korda, ma maksan ju ometi makse! Suurema kriisi korral on kahjuks abi jõudmine iga inimeseni pikk ja keerukas protsess.

Veendu, et sõidukeid osatakse peres kasutada

Muudest varudest on meil olemas majapidamisvahendeid, eelkõige seetõttu, et ei peaks seebi lõppedes poodi sõitma, vaid saaks rahus panna selle poenimekirja ja pesuruumist võtta järgmise seebi juba kasutusele. Sama reegel on ka kõigi muude kuluvahendite osas.

Taskulambid ja eelkõige pealambid on meil kasutusel ehituse tõttu väga tihti, seepärast olen veendunud, et meil oleks patareisid. Mõistlik on osta sama patareisuurust kasutavaid lampe, jõuluehteid, mänguasju jne, et vajadusel saaks neid ristkasutada. Majaomanikele ning ehitusentusiastidele soovitan ka tööriistu ja kodumasinaid kasutada sama firma toodangust, kuna sel juhul saab ristkasutada akusid, mis on esiteks mugav ja teiseks praktiline. Ikka selleks, et kulusid kontrolli all hoida. Ja kui juba ehituse peale jutt läks, tellime me ka ehitusmaterjali varuga, kuna transport on kallis ja suuremat kogust ostes õnnestub pea alati hinnas läbi rääkida. Nii ei ole vaja iga kruvi keeramiseks või riiuli tegemiseks sõita ehituspoodi.

Võta kohvi ja mõtle asjad läbi

Mis see siis oli mida ma täna teiega jagada tahtsin? Soovin, et sa mõtleksid läbi, mida sa saaksid oma elus muuta, et end kriiside ajal kindlamalt ja mugavamalt tunda. Vaata üle oma kodused varud ja tee nimekiri asjadest, mida sooviksid juurde soetada. Jälgi selle kõige juures põhimõtet, et kõik mida teed, oleks meeldiv, mõnus ja eesmärgiga pikemalt kodus püsides end väga mugavalt tunda.

Tõmba selle kõige lõpetuseks ka omale Ole Valmis! äpp ja loe lisaks kõigest sellest, mida ma täna kirjutada ei jõudnud. Sest mida vähem on stressi ja kriisimuresid, seda rohkem on sul aega ja positiivsust ehitada, remontida ning omale unistuste kodu luua!

See the source image

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga