Kodused varud

Kõige lihtsam viis tuleviku ennustamiseks on see tulevik ise luua

Kuud mööduvad, olukord maailmas olulisi muutuseid toonud ei ole. Igal nädalal jääb meedia avarustes silma postitusi, kus õhutatakse kahtlusele, vihale ning vastasseisule, sama palju on veenvaid kirjatükke otsuste ületamatutest raskustest. Mina aga istun oma pea saja-aastase talu elutoadiivanil ja mõtlen, et sobiv aeg oleks hoopis ise enda tulevikku kindlustada. Soovitan sullegi ning jagan täna näpunäiteid, kuidas luua endale veel mõnusam keskkond, olenemata, kas elad majas või korteris. Kodused varud ja strateegiline lähenemine aitavad meist igaüht.

Olen korra varem blogis kriisivalmiduse elustiilist juba kirjutanud ning kui sa ei ole seda lugenud, soovitan selle üle vaadata: kriisivalmidus on elustiil.

Kes siiski blogilugu toona lugesid, teavad, et kogu kriisideks valmistumine on üks osa minu igapäevaelust ja -tööst. Paari nädala eest jagasin sotsiaalmeedias küsimust, kas ja mis teid täpsemalt huvitaks kriisivalmiduse teemadest ning ülekaalukalt võidutses tahe rohkem teada saada ning üsna võrdselt olid huvid jagunenud toiduvarude ja muude koduste varude vahel. Just viimane on see, millele täna valgust heidan.

Oleme kahe esimese kuuga sel aastal palju ehitanud, remontinud ja parandustöid teinud ning enne suurt kevadtööde algust aprillis, oleme otsustanud puhata. Seepärast on täiesti õige aeg sel kuul jagada mõlemat teid huvitavat varude teemat, kuid selleks, et oleks kergem järge pidada, teen seda eraldi postitustes. Kuna mul on alati igal teemal rääkida rohkem, kui internet trükitähti kannatab, püüan täna jääda iga kodu puudutavasse teemasse ning mitte väga preppimise spetsiifikasse laskuda.

Kodused varud on eelkõige seotud teadlikkuse tõstmisega, mitte niivõrd suure kriisiootusega. Küll aga ei välista varude olemasolu ega nende puudmine maailmas pandeemiat või muud keerulist olukorda, mis ühel või teisel ajahetkel ka meie elu mõjutada võib. Et keskkond, mida endale elamiseks loome, oleks jätkusuutlik ning mugav, on oluline, et harjumustest ja muutustest kasvaks välja elustiil.

Üks oluline suund, mida eriti algajad varujad võiksid järgida, on see, et varumisest ei sünniks üleliigne asjade kuhjamine. Kodused varud ei tähenda laotäit asju, mida sul iial vaja ei lähe, vaid süsteemi, teadlikkust ning oskust kasutada olemasolevat. Seetõttu on äärmiselt mõistlik tekitada süsteemsus ja järjepidevus juba teekonna alguses, nii väldid lumepallieffekti, kui varudest saab kogumine ja valmidus väljub kontrolli alt. Nii soovitan eos tekitada esmalt ülevaade olemasolevatest võimalustest ning vahendistest. Seejärel põhjalik ajurünnak võimalikest probleemkohtadest ning vajadustest. Väga mõistlik oleks seda protsessi läbida koos pereliikmetega, ka nendega, kellega kodu ei jagata, sõpradega või naabritega. Mitu pead on rohkem kui üks ja nii saab tõenäoliselt juba esmane kaardistus ning plaani tegemine sisukam, kui üksi üritades.

Koduste varude süsteemi loomiseks on hea võtta üks kuuajane tsükkel ning teha seda järjepidevalt ja strateegiliselt. Võimalikke lahendusi selle jaoks on lõputult ning internetist otsides jõuad väga lahedate infoallikateni. Näitena aga võiks esialgu jagada koduste varude süsteemi loomise mooduliteks. Seda on mõistlik teha kategooriate järgi, kus igal suuremal teemal võib omakorda olla mitu alateemat. Näiteks lemmikloomade olemasolul võiks teema jagada erinevate loomade kaupa(koer ja kass), nende toit, vajalikud vahendid, nende ravimid jne. Alateemad saad jagada väikesteks ülesanneteks ja niimoodi sõpradega kõik tulemused saavutada, mida olete koos varumiseks välja mõelnud. See väldib olukorda, kus kõike tundub korraga liiga palju ning lihtsam on alla anda enne, kui jõuad üldse proovida.

Varude hoiustamiseks on mõislik tekitada sulle sobiv süsteem, näiteks hoiukastid või -korvid, mida on tore riiulisse paigutada, kuid kus on varud kategooria järgi jaotatud, see tagab lihtsa ligipääsu ning ülevaate. Olen näinud ka värvide jaotust, kus igal koduse varu teemal on erinev tunnusvärv, olgu asjad parasjagu siis riiulis korvis, garaažis kastis või sahtlis kotis. Nii on alati teada, et näiteks sinises pakendis olevad asjad on seotud joogiveega. Oluline on selle juures hallatav süsteem, ehk võta ette ainult niipalju, kui suudad ja oskad manageerida. Kui sulle tundub, et see kõik võtab tohutult ruumi ning ressurssi, siis haldamise all pean silmas seda, et kontrollid ise enda võimekust. Sealjuures ei tekita endale varumise arvelt võlgnevusi ega väikeses kodus ruumikaost, sest varude korvid võivad olla sulle sobivalt väikesed, see sunnib olema leidlik, läbimõeldult tegutsema ning töötama nende võimalustega, mis sul täna on.

Erinevate varude mahtude juures tasub silmas pidada peamiselt kahte nüanssi – mitu inimest või kui suurt majapidamist sellised varud toetama peavad(kas sul on veel mõni pereliige, kes keerulisel ajal sinu poole pöördub, äkki olete naabritega jaganud varude vastutust jne) ja millised varud on kasutatavad ka siis, kui elutähtsad teenused on katkenud. Ehk näiteks lambipirne tasub mõned koju kindlasti varuda, kuid kastidega osta ehk mitte, kuna tõenäoliselt saan seda poest vajadusel juurde soetada. Kui aga puudub elekter ja poest ostu sooritada ega tellida kaupa ei saa, siis pole mul ka pirniga ilmselt kodus midagi peale hakata. Ehk võiks selle asemel varuda valgusvahendeid mis ei nõua kõrvalist teenusevõimekust. Selliseid arutelusid võiks pidada iga teemagrupi juures planeerimise faasis. Ikka selleks, et kogu varude teema oleks mõistlik, ressursioptimaalne(kas ma mõtlesin selle sõna just välja?) ja praktiline.

Kui olete oma seltskonnaga saanud ülevaate olemasolevast, tuvastanud vajadused ja puudujäägid, siis on paras aeg läbi mõelda, millised ressursid on saadaval. Rahas oleme harjunud mõõtma pea kõike, aga on ka muid lahendusi: looduslikke varusid(naabril kaev, hoovis kasepuu, kust saab nii joogipoolist kui tulehakatust), juba olemasolevaid varusid(siinkohal on hea planeerida mitme leibkonna peale), teadmist, kust saab asju soetada siis, kui puudub elekter(mõistlik on kokkuleppeid sõlmida enne kriise) jne. Lisaks on effektiivsel varujal rohkem kui üks koduste varude kapike. See tähendab, et võimalikud varud on jaotatud erinevate asukohtade vahel, sest teatud oludes ei pruugi kodu kapp olla enam ligipääsetav. Ehk on sul garaaž, kuhu saad hoiustada karbiga esmaabivahendeid ja paar kanistrit vett, kui sul on auto, mõtle läbi, ehk on autos mõistlik hoida kotti tõenäoliselt vajaminevate vahenditega või olete mõne teise majapidamisega teinud kokkuleppe üksteist abistada, kui vajadus tekib. Ka töö juures tasub hoida ühes sahtlinurgas väikeseid varusid. Ehk väike maius, peavalurohi, plaaster, akupank ja kuivad sokid.

Siinkohal panen südamele, et iga inimese varude vajadus on erinev ja minu soovitused ning mulle olulised asjad ei pruugi olla samad sinu omadega. Seepärast õhutan sind mõtlema ja planeerima, nii saab tulemus õige just sinu ja sinu pere jaoks.

Meie perele vajalike patareide varu

Üldistest koduste varude teemadest võiks läbi mõelda kindlasti järgnevad:

 • Joogivesi ja toiduvaru – mina kirjutan selle kuu jooksul ka eraldi teemakohase blogiloo
 • Esmaabivahendid – sinu perele vajalikud ravimid. Lisaks universaalsed ravimid nagu palavikurohi/valuvaigisti, allergia ravim, vitamiinid. Kraadiklaas ja haavasidumiseks vajalik, külmageel/-kott jne.
 • Hügieenitarbed – tasub läbi mõelda iga pereliikme vajadus. Lisaks hambapastale ja seebile võib inimestel olla isiklikke vajadusi, naiste hügieenitooted, väikelaste mähkmed. Ka WC paber ning taskurätid ja kõik muu, mida vajad ning oled harjunud kasutama kodus puhtuse hoidmiseks. Kogemusega tuleb ka teadmine, nii avastad ühel päeval, et tampoon on ka imeline tulehakatus ning kasutatav haava korral.
 • Kommunikatsioonivahendid – pean silmas raadiot ja võimalusi adekvaatset või vajalikku infot hankida igas olukorras. Lisaks autoraadiole ja kriisiraadiole võiks olla olemas “Ole valmis!” mobiilirakendus, mis töötab ka ilma interneti olemasoluta.
 • Tuletegemisvahendid ja valgus – Tikud, süütekuubikud, tulemasinad, puit(või teadmine, kust vajadusel puitu saab). Ahjuomanikel peaks neid vahendeid olema kindlasti veidi suuremas koguses, kui inimesel, kellel tulekolded kodus puuduvad. Siiski veel lisaks küünlad, laternad ja gaasipõleti, mis on samuti pidevalt kasutatavad, kuid teatud olukordades asendamatud. Patareidel töötavad lambid on kasulikud ja kasutatavad igas kodus. Mõistlik oleks kaaluda erinevate isendite omamist: väikese lambi ja võimekama taskulambi, pealambi ja patareidel töötava laterna ostu.
Meie tiku ja süütekuubikuvaru
 • Tuleohutusvahendid – eelmise punktiga käib käsikäes ka ohutus. Näen tihti soovitusi varuda tikke ja küünlaid, kuid ohutuse tagamine on eriti kriiside ajal, mil abi võib olla kaugel, eriti oluline. Tulekustutid, tuletekid, kuid samaoluline on ka omada suitsu- ja vinguandureid ning neid töökorras hoida. Tulekolde omanikel kindkasti ka regulaarne korstnapühkimine.
 • Patareid ja akud – kuigi palju propageeritakse seda, et inimesed võiksid kasutada patareide asemel akusid, mis ongi äärmiselt mõistlik, peaks väike patareide varu olema kindlasti olemas. Lisaks akupangad, mis võimaldavad laadida elektri puudusel sinu nutiseadmeid. Patareide varumise säästunipp on omada nendel töötavaid vahendeid, mis kasutaksid sama suurusega patareisid. Kuid võib olla erandeid, näiteks suitsuandur, ole neist teadlik ja jälgi, et ka neile oleks tagavara.
 • Loomade varud – nagu enne mainisin, kui peres on loom, veendu, et ka tema vajadused oleksid kaetud.
Ära unusta sinu kodus elavaid loomi
 • Matkavarustus – kuigi räägime kodustest varudest, võib käia koduga kaasas ka vajadus asukohta vahetada. Ma ei arva, et igal inimesel peaks olemas olema magamiskott ja matkamatt, küll aga neil kellel on, peaksid veenduma, et need vahendid on puhtad, terved, kasutatavad, sellises olekus, kus asjad säiliksid, kuid oleks kerge kiirelt kaasa haarata. Ka ülevaade olemasolevast, näiteks koormakate on vajadusel ka imeline telk ja prügikotti saab kasutada vihma korral keebina.
 • Tööriistad – siia alla võiks kuuluda nii ehituseks mõeldud olemasolevad vahendid, kui lihtsad väikevahendid, näiteks nuga, kruvikeeraja, viil. Ka teibid on väga universaalsed vahendid nii igapäevaelus, kui tõsisemate kriiside korral. Vastupidav nöör, suured prügikotid, kinnitusvahendid jne.
 • “Muud esemed” – siia läheb minu jaoks kõik see, mis on just konkreetsele perele vajalik. See võib olla alates vajalike dokumentide koopiatest kuni varu e-sigaretini. Näiteks minu jaoks on “muu varu” see, et püüan hoida paar mänguasja või tegevusvahendit kuskil varuks, juhuks kui oleme olukorras, kus peame kiiresti pikale sõidule minema, jään haigeks või laps jääb haigeks, olen sunnitud pikalt perega kodus olema või muu seesugune olukord, kus lapsele uue asja andmine võib osustuda minu närvidele päästjaks. Siia alla võiks käia ka sularaha, mida igal inimesel peaks käeulatuses olema.

Nagu enne mainisin, siis vajalikud varud on inimeste jaoks erinevad, kuid mitte vähem olulised. Selleks, et kodused varud oma eesmärki täidaksid, pead oskama neid kasutada ja soovitav oleks omada informatsiooni ka nende alternatiivsete kasutusvõimaluste kohta. Kui oled süsteemi loonud, ei ole vähem tähtis ka selle jätkusuutlikus. Meie kodus on heaks tavaks kord kvartalis kõik kodused varud üle vaadata, kontrollida kuupäevi, akupangad laadida, vajadusel varusid täiendada või muuta. Ka kingiideena on kodused varud väga kasulik väljund. Järgmine kord ehk ostad sõbrannale shokolaaditahvli asemel nunnu taskulambi või isale sokkide asemel ägeda multitööriista.

Kodused varud ja nende muutmine elustiiliks ei ole pelgalt asjad ning vahendid, vaid ka teadmised, oskused ja adekvaatne info. Selle ammutamiseks on erinevaid kanaleid, kui oled osav infosorteerija ja piisavalt kriitilise meelega, siis internetiavarused on pungil, välja on antud raamatuid ja temaatilisi podcaste. Mina soovitan leida enda ümber inimesed, kellega jagada, koos planeerida – nii on lõbusam ja sisukam. Loomulikult soovitan kõigil uurida infot Naiskodukaitse ja Kaitseliidu tegevuse kohta – anna endast märku ja räägin, kuidas sinna kuulumine võiks aidata sind elanikkonnakaitse- ja ohutusteemadel uusi oskuseid omandada.

Leia enda jaoks parim lahendus, sest sina vastutad enda elu ja enda kodu eest! Stress maha ja nautima – millal siis veel, kui mitte kohe!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga