Esimene remont – lastetoad

Hea lugeja! Enne, kui sukeldun laste magamistubade remondi vahvasse keerisesse, tahan siiralt tänada kõiki armsaid inimesi, kes mulle on saatnud julgustavaid sõnu ning vahvaid pilte enda remondist – te olete imelised ja annate innustust edasi kirjutada!

Meie uue kodu remont hakkas pihta jaanuaris 2020, kui otsustasime, et hea samm teha uuendusi oleks ühe ruumi haaval kuus. Seda, et lastetoad tuleb remontida korraga, otsustasime seetõttu, et hoida minimaalsena värvimisest tulevat keemiahaisu nende magamistubades. Lisaks olid teise korruse magamistoad täpselt nii korralikud, et vajasid vaid uut siseviimistlust, seega teadsime, et töötunnid on üsna hästi ette planeeritavad.

Aga laste lugu algas loomulikult tubade valikust. Kuidas otsustate teie, millise toa keegi uues kodus saab?

Rasmuse valik tehtud – esimene kord oma uues toas

Meie uues majas oli selge, et laste magamistoad saavad olema teisel korrusel. Lihtsalt nii on välja kujunenud, et oma privaatset ala vajavad kodus nii suured kui väikesed. Seega tundus ainult aus, et kui suurem osa vanemate kasutatavatest ruumidest on allkorrusel, siis lastele peaks jääma ülemine korrus. Oma ruum, kus mängida, õppida, magada, telekat vaadata ja aega veeta. Et aga korruse planeeringut paika panna oli vaja esialgu selgeks teha, kus hakkavad olema laste enda toad. Täpsemalt oli valida kolme magamistoa vahel: 2 väikest tuba, millest üks kolimise hetkel printsessiteemaline ning teine kriiskav neoonroheline. Lisaks oli olemas ka veidi suurem magamistuba katuseaknaga, mille võitlust ma juba elavalt ette kujutasin ning püüdsin etteruttavalt mõelda, kumba last ma saaksin mõjutada selle toa soovimisest loobuma.

Esimene kiire korruse läbivaatus ning Rasmus Brandon oli oma printessitoas end juba sisse seadnud, teatades „ah, see on minu tuba ju!“. Kivi langes südamelt – ei lähegi toa tõttu kakluseks. Suur oli aga minu üllatus, kui ka Andrian teatas, et tema küll seda suuremat katuseaknaga tuba ei soovi, vaid on otsustanud teise väikese toa kasuks. Hetkeks olin isegi segaduses, et kuidas nad ometi nii valesti valisid, kuid tänaseks olen aru saanud, et minu üks õppetund siin on usaldada lapsi ning lasta neil ise otsustada. Lapsevanemana on väga raske anda kogu kontroll enda käest ära, kuid julgustan proovima, tulemus võib olla parem kui oskasite oodata.

Andriani roheline tuba

Sellega oli otsused tehtud, roheline tuba Andrianile, roosa tuba Brandonile, katuseaknaga tuba jääb külalistetoaks ning avatud alast saab mängutuba ja laste oma telekavaatamise koht.

Esialgu kolisid lapsed tubadesse täpselt nii nagu nad meile jäeti. Kuid nii nagu eelmises kodus – otsustasime, et ka siin majas on kõige esimene remont justnimelt laste magamistubades. See on minu jaoks oluline, et neil tekiks kohe mõnus, mugav ja turvaline keskkond.

Kui maja saime kätte 2019 jõuludeks, siis remont pidi ootama jaanuari kuud, kui esimesed pühade pidustused peetud ning veidi kolimisest hinge tõmmatud. Kahes toas pidi kogu remont saama valmis ühe nädalavahetusega ning minu armas ämm oli valmis Rasmuse enda juurde hoiule võtma. Andrian seevastu oli kohustatud enda toa remondi tegema ise, küll meie juhendamisel, kuid 12 aastase poisi jaoks on see nii motiveeriv kui ka jõukohane.

Venna toa mõõtmine – poiste toad on ühesuurused

Kui üldine maja sisustus saab olema militaarse hõnguga, veidi iseloomukas valge ning helge ja minu jaoks on teatava ühtse joone hoidmine terves hoones oluline, on erandiks alati laste ruumid. Kuna ma olen suur uskuja, et midagi ei pea olema elus igavesti püsiv, kui me seda ei soovi. Nii võivad laste toad kasvada koos nende vanuse, huvide ja vajadustega. Sellest tulenevalt oli oluline, et Rasmuse tuba saaks lõbus, kuid piisavalt rahulik, Andriani tuba seevastu justnimelt tema nägu. Nii ma siis seadsin sammud ehituspoodi värvi ja muu vajaliku järgi. Rasmuse toa sisustuse osas ei olnud mul toona suuremat plaani, olin otsinud talle uut mööblit, selle ka IKEA lehelt välja valinud, kuid mind väga häiris, et mul ei olnud võimalik neid konkreetseid tooteid kohapeal poes näha – kuna Tallinnas on siiski üsna väike tootevalik vaatamiseks väljas. Olin juba valmistunud jätma mööbliostu hilisemaks, kui on võimalik käia Lätis või Soomes. Seni oli tema tuba sisustanud terve komplekt Poppy puitmööblit, mille olin valmis saatma edasi mõne teise lapse ruumi kaunistama.

Rasmuse mööbli värvimine
Kapi lõpptulemus

Ehituspoes tegi värvivaliku Andrian ja valituks osutus kaks tooni – hall ning helesinine. Seal kohapeal sündis mulle arusaam, et mõistlik ja sobiv on kasutada neid samu toone ka Rasmuse toa värvimisel. Sinna juurde valisin heleda tapeedi, kuna toad on küll kõrged, kuid väga väikesed. Sealt edasi tekkis mõte, et mis siis, kui prooviks hoopis olemasolevat puitmööblit taaskasutada. Otsustasin soetada seinavärviga sobiva sinise mööblivärvi ning katta sellega esemete uksed. Soovisin, et lapsepäraste uste juurde jääks toetavaks just naturaalne puidutoon, mis tasakaalustaks värvivalikuid. Pikendatav voodi sobib nii väikese toa sisustuselemendiks hästi, kuna lubab seda vähest toapinda kujundada vastavalt soovile. Lisaks olemasolevale mööblile tellisin tema tuppa IKEAst siiski voodi kõrvale väga toreda korviosaga väikese riiuli, kus on päeval hea hoida magamisriideid ning kõik asjad on lapsele endale kättesaadavad. Tuba iseenesest täidab siiski magamise ja garderoobi ülesannet, kuna mänguala sai planeeritud eraldi ruumi. See võimaldab magamistubadel olla puhas, korras ja vähesed asjad toas toetavad rahulikku magamajäämist ning und.

Andriani toa lõpptulemus

Andrian, nagu öeldud, tegi enda toa remondi ise. Esialgu rõõmuga, aru saades, et seinu tuleb siiski värvida rohkem kui korra, oli ka väikeseid motivatsiooni tagasilööke, kuid tehtud see tuba sai ja veel väga hästi! Abi vajas vaid liistude ning rulookardinate paigaldamisel. Sellised aknakatted valisime kahel põhjusel – esiteks on neid mugav lastel kasutada ja teiseks on kangast kardinad kerged tolmu koguma. Ei hakka ilustama – kardinate vahetuses olen pigem laisk, seega lastele tundus ruloomajandus väga mõistliku lahendusena.

Oma toa inspiratsiooni sai Andrian lennundusest. Täpsemalt on tegemist suure lennundusentusiastiga, kelle teadmised lennukitest ja kõigest sellega seonduvast varjutavad ilmselt enamiku blogilugejate silmaringi. Sellest ka toa värvivalik – helesinine taevas. Lisaks oli tema jaoks oluline, et toas oleks koht kus õppida, hoida riideid ning kogu tehnikat, mis poiste elus kõige olulisemal kohal. Veel oli tal suur soov saada endale ühekohaline voodi. Eelmises kodus magas ta 160cm laias voodis, kuid lubasin juba toona, et kui kolime, siis väikese voodi ta omale saab.

Andriani toa lõpptulemus

Minu hinnangul sai tuba küll väga stiilne, omanäoline, iseloomukas ning praktiline. Siit ka taaskord õppetund – lase lapsel ise teha ja tulemus võib meeldivalt üllatada!

Olin tookord värvivaliku osas veidi skeptiline, mis puudutas just halli värvitooni, kuna teatavasti on tumedal oskus visuaalselt asju väikesemaks muuta. Siiski pean ütlema, et see tegelikult ei häiri. Koopa tundest päästab kõrge laenurk ning tänaseks paigaldatud led-valgustus voodi ning kummuti taha, mis annab toale sügavust juurde ning võtab fookuse tumedalt seinalt. Taaskord on tegemist Andriani oma disainiga.

Küll aga oli minu jaoks tegemist arendava nädalavahetusega. Nimelt, kui meie kolmepäevane remondiralli läbi sai, saabus koju tagasi kindral Brandon. Ja tahaksin siia panna avatud küsimuse, mis te arvate, milline oli tema reaktsioon, kui nägi enda uut tuba?

Rasmuse valmis tuba

Esimene küsimus oli, et kuhu tema printsessid kadusid…? Elame ja õpime eks. Lubasin, et jagan ausalt, ka mitte kõige toredamaid hetki. Mina sain muidugi aru, et kõigile pereliikmetele tuleb anda võimalus kaasa rääkida valikute tegemisel, olenemata nende vanusest. Edaspidi lasen ka temal kindlasti mingeid otsuseid teha, alustuseks lubasin, et katame osa tema toa seina siis hoopis puiduga – selle osa, kust ta tapeedi maha tõmbas… Kuid sellest juba mõnes järgnevas loos.

Kõik kasulikud ja toredad lastega koos tegemise mõtted, ideed ning kogemused on väga oodatud!

Ja nüüd – pane paika enda järgmine koduprojekt, mille kallal nokitsema hakata!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga