Dekoratiivseina õpetus

Kui sa soovid elus midagi, mida sul varem olnud ei ole, pead sa selle jaoks ka midagi täiesti uut proovima.

Armas blogilugeja, nädal on toonud palju täpsustavaid küsimusi Brandoni uue toa dekoratiivseina osas, mistõttu on ainult mõistlik teile kõik nipid ja kogemused nüüd detailsemalt edasi anda.

Selline dekoratiivseina meetod on maailmas populaarsust kogunud aastaid ning hulgaliselt erinevaid disaine ja lahendusi võib internetiavarustest leida kilomeetrite kaupa. Meie kogemuses oli siiski tegemist esmakordse katsetusega, mille järel oleme juba teadlikumad ning järgmisel korral teeksime päris mitut asja paremini, kindlasti ka lihtsamalt. Ja hetkel usun, et järgmine kord ikkagi tuleb. Juba mõlgutan mõtteid sama meetodi, kuid teistlaadi disaini osas – kuhu, seda näitab meie remonditeekond.

Meie dekoratiivseina lugu sai alguse eelmises kahes postituses lahti rullunud Rasmuse toa uuenduskuuri otsusest. Mis taaskord oli olude kokkulangevuse tõttu meile ootamatult ette nähtud. See annab aimu, et meie jaoks ei olnud tegemist ette planeeritud toadisainiga, vaid vajadusest kiiresti seinaga midagi ette võtta. Sinule ma soovitan muidugi veidi etteplaneeritumat lahendust.

  1. Leia dekoratiivseinale sobiv koht ja mõtle välja disain

3D seina jaoks on sobiv iga seinapind, kõige lihtsam on seda kahtlemata teha siledale seinale. Eelkõige võiksid lähtuda kas seinast, mis vajab muudatust ja seejärel valida võimalusele vastav disain või vastupidi otsustada esmalt disaini osas ning seejärel paigutada see sobivale seinapinnale. Soovitan tungivalt enne mitte järgmiseid samme astuda, kui oled paika saanud seina, soovitud disaini ning tooni.

Meie tegime selle vea(ja kui ütlen meie, siis mõtlen loomulikult mina), et sain selgeks, kuhu seina disain tuleb, kiiruga vaatasin võimalike disaine, ostsin materjali ära ja siis muutsin meelt, kuna vaatasin seinale otsa ning mõistsin, et esialgne idee ei anna sellel seinal soovitud tulemust.

2. Mõõda sein, tee joonis ja arvuta välja vajalik materjalikulu

Siinkohal on oluline rõhk kokkuhoiul. Kui oled teinud konkreetse plaani, siis väldid materjali üleostmist, kuid ka alaostmist, ehk vajadust taas poodi sõita. Mõtle läbi:

  • kas sinu disain tuleb ühel tasapinnal või mitmel(puitliiste on erineva paksuse ja laiusega)
  • kas sinu disainis on liistud läbivalt sama laiusega
  • pikkused arvuta koos ära lõigatava osaga, ehk kõik nurga all tehtavad lõiked võtavad selle võrra rohkem materjali
  • kirjuta välja liistude pikkused ja kogused mida vajad, nii on poes lihtsam jälgida, mitu vajalikku osa saab liistudest lõigata, et materjalikadu oleks võimalikult väike
  • mõtle läbi liistude kinnitus – kui palju liimi sul liistude kinnitamise tarbeks vaja on, kas sul on olemas paberteipi. Liistude paremaks lõpptulemuseks on soovitatav pikiliistu vahed katta täitemassiga, näiteks silikooniga(kindlasti vali silikoon, mida saab värvida)
  • kas sinu disain on ühe- või mitmevärviline. Vastavalt sellele arvuta välja vajaminev värvikogus
  • mõtle läbi, kuidas liiste lõikad. Kas selle tarbeks on mingeid vahendeid juurde vaja(peenete liistude tarbeks sobib nii käsisaag, tikksaag kui suurem nurgasaag)
  • kas sein vajab mingeid muudatusi. Võibolla on vastavalt disainile vaja liigutada pistikupesa või lülitit, ehk asetseb seinas lamp või mõni muu ese, mille sobitumine seinadisainiga nõuab mingit sorti muudatust

3. Valmista ette sein

Sein, kuhu disaini ehitama hakkad, peab olema puhas tapeedist ja muudest üleliigsetest seinakatetest. Vajadusel pahtelda ebatasasused, kuna iga ebakõla jääb seinal hästi näha. Tegemist on siiski pilkupüüdva aktsentseinaga. Kui soovid värvilist või tumedat seina saada heledaks, soovitan kindlasti enne disaini ehitust sein korra või paar juba üle värvida. Meie soovisime saada koralltooni seina valgeks ja värvisime korra juba tühja seina üle, kuna hiljem on seina keerulisem värvida, eriti, kui pead tegema seda korduvalt.

4. Esmalt ehita disainikarkass

Siin pean silmas seinadisaini põhikonstruktsiooni. Ehk eeldab sinu disain ääreraami(olgu öeldud, et meie alustasime just ääreraamist). Või on sinu plaanis mõned pikemad, kandvamad liistud. Ehk loogika on liikuda pikemast-suuremast lühema-väiksemani. Esimese asjana mõõda seinalt kõige pikemate detailide mõõdud ja kinnita need universaalliimiga sobivatesse kohtadesse. Kindlasti ära lõika kõiki liistutükke ette ära, kuna iga mm viga annab hiljem seinal tugevalt tunda.

Liimi valikul soovitan lähtuda kvaliteedist. Kõige odavam universaalliim ei ole meie kogemuse kohaselt kahjuks sama hea, kui kallimad isendid. Päris paljude ehitus- ja remondivahendite soetamisel julgustan leidma soodsamaid alternatiive, kuid meie proovisime enda seinal mitut toodet ja kahjuks oli kuivamise aja ning kvaliteedi vahe märgatavalt suur. Liimi puhul on näha, et pakend kannatab kõike ja sinna trükitud info ei päde päriselus kahjuks kuigi palju. Kindlasti on kulukam liimida liiste korduvalt ja kuhjaga tüütum on oma tehtud tööd üle korrata, seega kvaliteetne liim on ilusa disainseina tulemuse võti.

Alusta disaini paigaldamist raamist ja pikematest liistudest

5. Lõika ja paigalda väiksemad osad

Kui disaini võimalik raam ja kõik pikemad osad on seinale kinnitatud, on aeg liikuda väiksemate osade juurde. Endiselt on loogika liikuda suuremast väiksema suunas. Täpse mõõdu, eriti, kui tegemist on nurga all oleva lõikega, saad sa ainult siis, kui asetad liistu oma õigesse kohta ja märgid pikkuse otse seinalt liistule. Nurga all olevate lõigetega ei ole võimalik ainult kraadi arvutades parajaid tükke saada. Seda seetõttu, et olenemata matemaatiliselt võimekusest ja mõõtmise täpsusest, jääb siiski mängima juba paigaldatud liitude liim. Ehk suure seina kohta võib pikk liist liikuda paigaldamisel mm või paar, mida silmaga on pea võimatu näha, kuid lõigete tegemisel on viga koheselt märgatav.

Kui sinu disainis on täpsete vahedega sirgeid, nö triibuline effekt, kasuta liistude asetamiseks vahetükki, näiteks puitlauast lõigatud sobivas suuruses tükki, mis tagab täpselt samasuguse kauguse liistude vahele ja on oluliselt kiirem, kui mõõdulindiga mõõtmine ning märkimine.

Liistude paigaldamisel võta aega, et liim jõuaks kuivada, enne, kui järgmise liistu pigaldamise juurde asud. Liistu otsad soovitan maalriteibiga pealt kinnitada, et võimalik liistu liikumine kuivamise ajal maksimaalselt väike oleks ning liistu otsad lahti ei tuleks. Teibi saad kergelt eelmaldada, kui liistud paigas.

Paigalda lühemad liistud ning kinnita otsad kuivamise ajaks maalriteibiga

6. Täida liistude pikkivahed täitemassiga

Paratamatult jääb liistu ja seina vahele väike pilu, mis tingitud liimist nende vahel. Mõne liistu juures on seda vähem märagat, teisel jällegi rohkem. Täida pikivahed täitemassiga, näiteks silikooniga. Vali selline toode, mida saaks hiljem üle värvida. Kindlasti alusta silikoonimisega alles siis, kui kogu seina liistud on korralikult kuivanud ja teibid eemaldatud, nii tagad ilusa tulemuse.

7. Värvi kogu sein

Kõige viimase asjana värvi kogu disainsein soovitud tooni. Kõige lihtsam on alustada värvimisega liistudest, liikudes liistuvahede ja nurkade juurde, seejärel värvida nende vahele jääv seinaosa. Olenevalt toonist võib kogu sein vajada mitut ülevärvimist, kuid ilusa tulemuse saavutamiseks ei tasu värvikordades järeleandmisi teha.

Loomulikult peale töö lõppu saada imetlemiseks ka pilte valminud seinast. Meie oleme enda seinaga väga rahul, aga mis peamine, rahul on ka Rasmus. Tulemus annab iseloomu, olenemata valgest toonist. Selline lahendus aitab hästi mängida värvi asemel tekstuuriga ja sobib igasse ruumi, nii väikesele, kui ka suurele seinaosale. Nüüd aga tegudele ja kohtume blogiveergudel juba peagi!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga