Armastusega vannipallid

Parim relv mistahes takistuste vastu on puhanud ja värske meel. Võta aega iseendale.

Pikk töönädal on alles poole peal, kuid väsimus annab iga tunniga endast üha rohkem märku. Peagi saab järjekordne tööpäev õhtusse – kui vaid saaks juba jalad seinale visata ning lihtsalt olla, aga siiski veel mitte. Kiire poeskäik, lapsed peale võtta, ees ootavad igaõhtused kodused kohustused. Mööduvad tunnid, kuid seni pole aega olnud hinge tõmmata, elu keerleb kodus vähemalt sama tempokalt kui tööl ning nüüd ei olegi enam vahet, et ilusale töökleidile on tekkinud väikesed koorekastmesed käejäljed. Veel mõned kiired toimetused ja saabub vaikus – aeg hingata, aeg lubada midagi iseendale. Vanni mõnus kuum vesi, klaas külma veini ja mõned süüdatud küünlad ning ideaalist on puudu vaid kohe vannivette sulpsav imeline vannipall, mille meeli paitav lõhn aitab unustada kõik päevamured. Keha lõõgastav ja niisutav vannivesi on just see, mis annab energiat ja rõõmu seda kõike homme uuesti teha.

Kõik töötavad lapsevanemad ilmselt teavad hästi, millest eelpool juttu oli. Ja kõik teised inimesed oskavad paralleele tuua enda igapäevaeluga, kus aega iseendale leida on keeruline, kuid keha tahab pai ka kõige kiiremal eluperioodil. Teadagi on just erinevad veeprotseduurid need, mis sobivad igas vanuses kehale. Minu meelis veeprotseduuriks on kindlasti just vanninautlemine. Vannituba meie kodutalus oli kolimisest alates kindlaks plaaniks. Ka eelmises kodus oli üsna esimeste ehituste hulgas just vannitoa oma. See mõnus hetk, kui laotad oma keha kuuma vannivette on lihtsalt kirjeldamatult mõnus. Tean, et vannimõnu ei ole igaühe jaoks, kuid siiski tean ka seda, et selle nautlejaid on samuti palju.

Vannipallide olemasolu teadvustamiseni jõudsin ma mõned aastad tagasi ja idee tootest, mis on fantastilise lõhnaga, vahva tooniga, mõnusalt kihiseva vaatemängu ning imeliste kasuteguritega minu nahale, tundus kui täitunud unistus. Aga kahjuks läks minu unistuse täitumiseni siiski veel päris palju aega, kuna pea kõik kaubandusest leitavad pallid valmistasid ühel või teisel viisil pettumust. Kindlasti ei taha siinkohal väita, et häid palle pole saadaval, kuid väga head tooted kippusid olema minu vanniskäigu tihedust arvestades veidi kallid. Taskukohasemad variandid võisid värvida koos veega ka vanni või jätta selle ja/või mind kohutavalt rasvaseks, mis kokkuvõttes ei olnud meeldiv vannikogemus. Lisaks olen ma üsna lõhnatundlik, seega väga keemilised lõhnad minu ninale lihtsalt ei sobi. Seetõttu jäi variant tarbida kõrgema hinnaga tooteid või õppida ise vannipalle tegema. Päris ausalt hakkasin esialgu kasutama hoopis vannisoola, kuid mõte ise vannipalle teha tiksus peas päris pikka aega.

Peale maale kolimist otsustasin vannipallide tegemist siiski ise proovida, kuna ka Rasmusest on sirgunud igapäevane vanniskäija ja vannimängude leiutamine on raudselt üks keerukamaid lapsevanemaks olemise kohutusi. Tegelikult on vannipalli tegemine mitte liialt keerukas protseduur, sellega saab hakkama igaüks, kellel on huvi, vähemalt pannkoogi tegemise kogemus ning veidi kannatust.

Vannipall iseenesest koosneb naatriumkarbonaadist ja sidrunhappest, millest viimasel tekib veega kokkupuutel keemiline reaktsioon ja pall hakkab mõnusasti kihisema ning lagunema. Et neid aineid koos hoida palli vormimiseks on vaja neid siduda vedelikuga, mis üldjuhul võib olla näiteks isopropüülalkohol või nõiapuuvesi. Ka oskuslikult segatud vesi on variant, kuid sellega peab olema ettevaatlik, kuna võib põhjustada sidrunhappe reageerimise. Seejärel võib segusse lisada kõike, mida hing ihkab: värve, lõhna, õli, kuivatatud lilli, erinevaid kuivi või märgu koostisosi. Ja kui kogu pallisegu on täpselt nii paras, et paakub kokku vajutades tükiks, on paras aeg mistahes vormi sisse sobivad vannipallid suruda ning kuivama jätta. Kasutamiseks võiksid nad kuivada 24-48h.

Teoorias kõlas see kõik imehästi ja tegin katsetuse – tõesti toimis. Aga tahtsin, et pall annaks rohkem värvi, kuid ei värviks vanni ära, et lõhnaks mõnusamalt, kuid poleks liiga tugevalõhnaline, soovisin soola lisada ja sain kiirelt aru, miks paljud kaubanduses müüdavad vannipallid seda ei sisalda. Sool nimelt hoiab niiskust, mis võib palli kuivamisel saada saatuslikuks, ehk ideaalse välimusega palle on palju kergem saavutada ilma soola lisamata, kuid just nahale on see imehea. Niisutamiseks proovisin erinevaid õlisid, kindlaks jäin kookosõlile, mis on nii mahe ning niisutav. Siis selgus, et just õlide lisamine pallile tekitab veepinnale, nahale ning tühjaks lastud vannile ebameeldiva rasvakihi. Ka sellele on lahendus, milleks on polüsorbaat, mis aitab veel ja rasvainel seguneda ning tulemuseks on imepehme, nahasõbralik vesi, mille jäägid ei kleepu ka vannisisemusele. Lisaks tahaks ju, et see kõik oleks ohutu, võimalikult lastesõbralik, kihisev ning vahutav, rahustav ja värskendav, soovitavalt ka hea hinnaga.

Hetkeks oli ka aeg, kus ma peaaegu oleksin idee siiski maha matnud, kuna päris nii kvaliteetseid ja mõnusaid palle, kui ma olin soovinud, tundus pea võimatu kodustes tingimustes teha. Õige retsepti leidmiseks kulus mitmeid nädalaid, ohtralt katsetusi, nurjunud pallisegusid ja sellele eelnenud komponentide otsing. Sain üsna kiirelt aru, et selleks ajaks oleks olnud odavam osta ka kõige kallemaid palle, mis enne tundusid käeulatusest väljas. Kuid siis see juhtus – leiutasin imelise retsepti. Ja proovisin veel ja veel ja sain aru, kuidas seda veel paremaks teha ning mõistsin, kuidas õhuniiskus, segamiskiirus, komponentide sobivus tulemuses kajastub.

Seejärel nautisin mina ja kõik minu pereliikmed lugematul hulgal vanne, kuna vannipallipuudust majas enam ei olnud. Andsin esimesed pallid katsetada ka sõbrannadele, kellele meeldis ja kes ka omalt poolt avaldasid soove erinevate värvide ning lõhnade osas. Nii hakkasid vaikselt pallid muudkui arenema. Kogemusega tekkis enesekindlust ning julgesin lisada vannipalle ka kingitustele, mille saajad olid õnnelikud. Üha enam märkasin, et kõigile meeldlivad just pisikesed vannipallid, kuigi esialgu tegin neid igas suuruses. Kuna paljud pallinautlejad on lapsed, siis nende lastevanni või pooltäidetud suurde vanni sobib väike vannipall imeliselt, samuti jalavanni tarbeks. Ühel hetkel tundus, et mõistlik on pigem jäädagi väikeste pallide peale, kuigi ühe palli tegemise kiirus on sama, olenemata selle suurusest, seega väikeste pallide käsitsi tegemine on suuremas mahus siiski pikem protsess, kui suurte pallide tootmine, kuid nunnud näevad nad välja küll.

Nii see vannipalli populaarsus vaikselt kasvas ja juba katsetanud inimesed hakkasid küsima lisa. Peagi hakkasid juba küsima ka tuttavate tuttavad ja siis juba päris võõrad. Tänaseks on välja kujunenud ka püsikliendid, kes on korduvalt palle soetanud nii endale kui ka kingiks. Kingiideena on need päris kindlasti armas lahendus.

Ja nii ma neid siin veeretan. Teen enda loodud retsepti järgi sisu, lisan kuhjaga hoolt ja sülemiga armastust ning veeretan käsitsi vannipalle just nii palju, kui parasjagu jaksu ning tahet on. Mulle väga meeldib – nii vannipallid ise, kui ka nende tegemise protsess. Luua midagi südamest ja valmistada rõõmu ka teistele, see on üks imeline tunne. Minu suureks sooviks on sel aastal avada ka siia samale kodulehele väike e-pood, kust vannipalle soetada. Täna mul seda e-poodi veel ei ole ja küll ta minuni ka jõuab, kui aeg on küps. Sellegi poolest saab minu käest juba soetada käsitöö vannipalle. Klientide soovil müün hetkel palle 6-kaupa komplekteeritud segukarbis, kus reeglina 3×2 erinevat vannipalli. Lastevanni ja jalavanni piisab ühest pallist korraga, suurde vanni, olenevalt mahust, 2-3 vannipalli. Karbi hind on 5.90.-. Tellimiseks kirjuta mulle postkasti, võta ühendust Facebooki või Instagrami teel.

Minu vannipallide koostis: Naatriumkarbonaat, karboksüülhape, epsom sool, maisitärklis, nõiapuu vesi, isopropüülalkohol, kookosõli, plüsorbaat 80, veepõhine värv, aroomiõli, SLSA.

Vannipallid võiksid olla suurepärane ärikingitus, pulma-/peomeene, kingitus kallimale, lapsele, kolleegile, õpetajale või sõbrannale. Kõige esimese pallikarbi peaks päris kindlasti ostma endale, sest just Sina väärid ühte kosutavat pai! Ja kui sinu tutvusringkonnas on väikelaste emasid, siis julgen kindlameelselt väita, et vannipallid, millest on suur abi lapse vanniajal ning kosutust ema enda hingetõmbepausil, on igale emale väärt kingiidee.

Soovin sulle aega puhkamiseks ja nautimiseks, hingamiseks ning kosutavaks vanniks! Järgmise blogini!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga