Aastat alusta võlgade likvideerimisega

Nagu targad pead on juba ammusel ajal öelnud – alusta aastat nii nagu soovid, et see järgmised 12 kuud veereks.

Nüüd ongi aeg vaadata üle vanad võlad, seada aasta soovitud rööpasse ja loo lõpus jagan põgusalt ka 2021 ehitusmõtteid.

Loomulikult algas meie aasta esimesel jaanuaril väikestviisi koduparandustöödega ja kui nüüd päris aus olla, siis lausa juba tehtu ümberpaigutuse ning kamina ehitusega. Aga minusugune suurte soovidega taluperenaine teab ju kindlasti, et ka kõik muu on vaja õigele reele saada. Nii on enam kui mõistlik panustada aega ka blogi tegevustele, aasta planeerimisele ning värske sammuga uude aastasse astumisele. Just seetõttu saime sotsiaalmeedias ühisele nõule, et blogilood hakkavad ilmuma kord nädalas – pühapäeviti, ehitusteemadelt lähme selle aasta sees ka veidi isiklikumaks maaelu ja pere tegemiste suunal ning täiesti uue eraldi teemana hakkan kajastama oma aasta planeerimist ja eesmärkide täitmist, eeldatavasti kord kuus.

Aga tulles tagasi selle värske sammu juurde, mis meid kõiki rõõmsal meelel kõige lahedamasse aastasse viib, on vaja eelmise aasta järelejäänud võlad veel ära lahendada. Mina nimelt olen teile võlgu paar ehitusteemat, mis eelmise aastanumbri sees kahjuks päevavalgust ei näinud, kuid olen need armsasti punti kogunud ja annan sel korral teile pidulikult üle. Vajalik on see eelkõige selle pärast, et iga järgnev remont ning ehitus on paratamatult seotud juba tehtud või tegemata töödega ja väga keeruline on minu lugude ree peal püsida, kui osa ehitusjuttu on läinud vahepealt kuskile kaotsi.

Kõik sarijälgijad teavad hästi, et see meie maja trepilugu on ikka üks keskne teema pea iga tegevuse juures. Sahvripostitusest mäletate kindlasti, et jagasin ka trepi asukoha muutmise lugu. Kui sa seda lõbusat teemat nüüd kohe ei mäletagi, mine piilu järgi. Kui mälu värskendatud, siis trepilugu lõppes seal just nii, et viimasel võimalikul hetkel otsustasin treppi üldse mitte tema varasemasse asukohta alles jätta ja uus trepp pidi tulema söögituppa.

Uue trepi asukoha valikul tuli arvestada maja planeeringut, tulevikuplaane remondi osas, mugavust, privaatsuse säilimist ja sellise vana maja puhul ka õhu liikumist. Eelkõige sooja õhu liikumist, et peale planeeringu muutmist osa maja talvel külamaks ei jääks ja lastel oleks üleval korrusel mõnus, soe oma tubaseid päevi veeta. Nii oli esialgu paar võimalikku varianti ja ka trepi stiili osas laual, kuid kõige mõistlikum ja ruumikasutuse mõttes optimaalsem oli uus trepiava lõigata alumise korruse planeeritavast söögitoast. Trepi otsustasime teha L-kujulise, mis tähendas, et saime lubada veidi laugemad astmed, kuid see lahendus vajas teisel korrusel veidi suuremat ümberehitust. Nimelt on meie teine korrus katusealuse kaldega ja ca meeter põrandast on toodud sein sissepoole, et tekiks väike sirge seinaosa. Trepiava lõigates selgus, et kuna alumise ja ülemise korruse seinad on omavahel nihkes, ei ole lagi all korrusel piisavalt kõrge, et sissepoole toodud seinaosa saaks säilida. Mina olin juba valmis alla andma, kuid peremees oli vapper ja võttis seina lahti ning ehitas uue laenurga. See oli päris suur töö, kuna lahti tuli võtta lagi, soojustus, nihutada teise korruse lae karkassi ja see kõik uuesti üles ehitada, kuid tulemus jäi just selline nagu meile oli vajalik. Hetkel on küll trepiümbruse viimistlus veel tegemata, kuid suurem töö kindlasti juba tehtud.

Nii nagu kõik muu siin majas, oli otsus ise ka trepp ehitada. Kindlasti vajab märkimist, et muidugi polnud me ka seda kunagi varem teinud, aga nagu kõige muuga – tuleb lihtsalt algust teha. Kogu trepiehituse kõige keerulisemaks väljakutseks osutus trepi joonestamine ja kaldenurkade – astmete arvutamine, kuna olime enne siin majas näinud, mida tähendab trepp, mille on ehitanud inimene, kes ei suuda matemaatilisi tehteid teha. Kui plaan juba paigas oli, siis ehitus ise läks üsna kiiresti. Hetkel on meil trepp viimistletud vaid esmaste vahenditega, st puidupahtliga pahteldatud vajalikud vahekohad ja puit immutatud.

Astmed otsustasime jätta avatuks ja käsipuu mõttest loobusime sootuks, kui trepp valminud oli. Kuna see annab juurde valgust ja avarust ning sobib meie koduvisiooniga paremini kokku. Hetkel on ülemise korruse trepipiirdeks see sama ehituse ajal sinna laudadest kokku klopsitud piire. Ühel päeval jõuame ka ülemise korruse remondini, siis tuleb sinna uus tore piirdeprojekt.

Kuna trepi pööre on täpselt aknaga kohakuti, tundsin, et soovin aknale tekitada mingi tuvapiirde, eelkõige seetõttu, et nii ei katsu laps kogu aeg aknaklaasi, kui midagi trepist kukub, oleks enne klaasi veel mingi kiht, mis võimalikku aknapurunemist peataks ja kui keegi peaks ise seal tasakaalu kaotama, ei tee klaas ehk nii palju viga. Valituks osutus puidust aiavõre, mille lõikasime ise sobivasse mõõtu ning värvisime valgeks ja kinnitasime aknaraami külge, nii saab aknaid endiselt avada. Veidi on ehk kinnipidamisasutuse tunne, aga turvalisus on siiski oluline.

Teine vahetöö, mis peale majapidamisruumi ehitust valmis sai on elumaja koridor. Enne remonti olid seal tumepunased värvitud palkseinad ja põrandal münditooni keraamiline plaat, mis mitte ainult ei riivanud tugevalt silma vaid ei sobinud absoluutselt minu visiooniga heledast talumajast. Siinkohal julgustan kinnisvara ostes alati olema avatud ja vaatama viimistlusest mööda. Asju on võimalik muuta ja tihti üsna väikese vaeva ning kuluga.

Majapidamisruumi torude vedamiseks tuli põrand igal juhul lahti võtta, kuna vedasime need põranda alt. Nii oli paras aeg ka kiire koridori remont ära teha. Seinad said uue heleda tooni, mis võttis küll neljakordse värvimise, kuid tulemus sai minu jaoks sobiv. Põrandale valisin puiduimitatsiooniga keraamilised plaadid, kuna neid on kerge pesta, kuivatada ja peavad hästi suurele kasutuskoormusele vastu. Plaadi alla paigaldas Jimmy põrandasoojenduse. See hoiab koridoris mõnusat temperatuuri, kuivatab põrandale saabastega toodud vee ja märjal ajal jalanõud.

Kuna oleme oma ehituslugudega jõudnud peaaegu käesolevasse hetke, on väga paslik jagada ka alanud aasta plaane. Ikka selleks, et te huviga tuleksite lugema ja ehk saaksite inspiratsiooni ka ise kätte võtta ja tegudele asuda.

Aasta esimeste töödega oleme tegelikult juba alustanud, nendeks on magamistoa ümber tõstmine ja kamina ehitus, mis ootamatult – nagu kõik muu meie elus siin, järsku kokku varises. Aga pole paremat ehitusmotivaatorit kui reaalne vajadus, seega kamin peab igal juhul uue kuue saama.

Esimesed kaks alustatavat remonti/ehitust on kindlasti alumise korruse vannituba, mis ootab valmimist juba paar kuud ja veinikelder. Vannituba on peamiselt peremehe projekt, mille päris valmis saamiseni läheb kindlasti veel üksjagu aega, aga tulemuseks ootame imelist, seinasuuruse aknaga, mõnusat vanninautimise kohta. Veinikelder seevastu on peamiselt minu projekt, mis tuleb valmis saada enne, kui köögi remondiga on võimalik alustada. Olen juba teinud eeltööd, et koguda ideid ja uurida materjalide kohta, sellega soovin kindlasti alustada veel jaanuari kuu jooksul.

Eelpool mainitud köök on käesoleva aasta suurprojekt. Köök on vaja täiesti tühjaks lõhkuda ja uuesti üles ehitada. Sinna sisse jääb ka puupliidile ja soojamüürile uue ilme andmine ning hetkel kaalun võimalust, et ehk ka köögimööbli ise tegemine, vähemasti mingis osas. Plaan on peas juba valmis, kuid tööde teaostamine on mõistlik jätta sooja perioodi, kuna siis on meil võimalik kasutada õues Bailabaaris kööki, kuna päris ilma köögita elamine on veidi ebamugav.

Hetkel on köök selline, põrandal paistab ka mainitud keldriluuk

Mõned lõpetamist vajavad või uuenduskuuri ootavad projektid on vaja samuti aasta lõpuks ära teha. Lisaks nimetatud kaminale ja puupliidile peab uue välimuse saama ka ahi, mis asetseb meie magamistoa ja elutoa vahel. Lisaks on vaja värvida selles postituses mainitud trepp ja korda teha Rasmuse toa sein, kust ta oma tapeedi maha tõmbas. Nii juhtub, kui vanemad arvavad paremini teadvat, millist seinakatet laps soovib. Sinna paneme nüüd siis hoopis puidu. Lisaks tahaksin värvida majas sees olevad palkseinad, kuna täna on need kõik samasugused koledad, tumedad, punakaspruunid nagu nad olid esikus enne remondi tegemist.

Värvimist ootavad palkseinad

Kuna talus käib suur osa elust õues ja aiapidamine on üks igapäevaelu osa, siis õues on kindlasti vaja lõpetada puukuur, ehitada kasvuhoone ja laste mängunurk. Lisaks sooviksin väga omale aiamaa lähistele väikest kuuri aiatööriistade hoiustamiseks ning kohta, kus saaks mõnusasti õues lilli istutada, et seda ei peaks enam tegema majatrepil.

Liikumiskvaliteedi parandamiseks on vaja täita päris paras tükk hooviteed ja kuna alumise korruse vannituppa sai ootamatult suur akent asendav terrassiuks, on vaja maja treppi laiendada selliselt, et see ulatuks maja nurgani välja ja oleks kasutatav ka vannitoa ukse jaoks.

Kas see on kõik mida plaanime teha? Kindlasti mitte, mõtteid, plaane ja soove on ikka palju palju rohkem, kuid mõned asjad peavad siin ka üllatuseks jääma. Teades meid, tulevad põnevad prjektid tihti emotsiooni ajel ja siin majas elades ka ootamatult üleöö. Aga just selline stiil meile meeldib – oleme väljakutseteks valmis!

Mida sina plaanid selle aasta jooksul enda kodus paremaks, mugavamaks ja mõnusamaks muuta?

Ära unusta ka alanud aastat ja imelisi talveilmu nautida – meie pere teab kindlasti, kuidas seda teha!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga